Dziecko

Jak wybrać rower dla dziecka? Garść wskazówek

Wybór roweru dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Wiek naszych pociech wcale nie ułatwia tego wyboru. Nie zawsze to, co my jako rodzice postrzegamy jako atut, jest też interesujące dla naszych dzieci. Do tego dochodzą życzenia dotyczące postaci z bajek i kolorów. I co tu zrobić? Trzeba się naprawdę postarać ,żeby pogodzić obie strony. Pocieszający jest fakt, że dobrze dobrany rower służy dłużej.

Pierwszy rower

W zależności od wieku naszego dziecka przy wyborze roweru należy kierować się innymi potrzebami tak malucha, jak i rodzica. Pierwszym rowerem powinien być rower chodzony, typowy odpychacz. Po pierwsze dajemy naszemu przedszkolakowi samodzielność, uczy się utrzymywania równowagi, ćwiczy mięśnie nóg i przedramion, co procentuje przy przesiadce na klasyczny rower z łańcuchem. Dlaczego nie rower z dokręcanymi bocznymi kołami lub trójkołowiec? Rodzicu dbaj o swój kręgosłup. Przy posadzeniu dziecka na trójkołowiec lub z dokręcanymi kołami, nie oszukujmy się kij od szczotki wsadzony pod siodło i zaczynamy chanie roweru z dzieckiem. Jedyne czego dziecko się nauczy do kierowanie kierownicą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rower biegowy. W późniejszym wieku dobrze jest zaopatrzyć nasze dziecko w rower typowo dziecięcy. Rama przypominająca rower górski, ale z obniżoną rurą łączącą kierownice z siodłem. Bez zbędnych przerzutek i hamulcem typu torpedo. Dziecko 4-, 5-letnie nadal nie jest wstanie opanować podczas jazdy jednoczesnego kontrolowania biegów i hamowania z wykorzystaniem manetek.

Chłopiec na rowerze dla dzieci
  

A co dalej?

Tak się składa, że zazwyczaj pierwszy rower z prawdziwego zdarzenia nasze dzieci dostają w okresie swojej pierwszej komunii świętej, czyli w wieku dziewięciu lat. Najczęściej wybieranym modelem dla naszych dziewięciolatków to rower MTB lub podobne. Z uniwersalnością rowerów MTB można polemizować, ale nie zmienia to faktu, że jest to najlepszy wybór. Nasze dorastające dzieci jeżdżą w tedy stadnie z rówieśnikami byle jak i byle gdzie. Górka, łąka, krawężniki, błoto, kałuże można w nieskończoność wymieniać trudne tereny do pokonania jakie nasze dzieci potrafią wybrać na swoje wyprawy. Dlatego też rower MTB z 21-calowymi lub gdy nasze dziecko jest wystarczającą wysokie jak na swój wiek 24-calowymi kołami jest odpowiednim wyborem. Mocna konstrukcja, amortyzowany widelec i dość często amortyzowana rama lub tylne zawieszenie sprawiają, że taki rowerem jeździ się naprawdę przyjemnie. Jego budowa i rozmiar sprawiają, że może posłużyć jeszcze przez kilka ładnych lat. Alternatywą dla roweru typu MTB jest BMX. To często marzenie naszych dzieci, wic warto wziąć go pod uwagę. Może dzięki takiemu zakupowi pchniemy nasze dziecko do ćwiczeń, aż w końcu pochwali nam się wyczynami typu bunnyhop lub 180 rollback. Do przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *