Zdrowie i uroda

Czy witaminy można przyjmować w każdym wieku?

Witaminy to substancje niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu. W większości przypadków są dostarczane organizmowi z pożywieniem, ale są sytuacje, gdy trzeba się wspomóc suplementami. Osoby starsze również powinny zadbać o to, by ich organizm miał wszystko, czego potrzebuje. W aptekach kupimy specjalne witaminy dla seniora.

Czym są witaminy?

Witaminy to związki organiczne, które są potrzebne organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Nie stanowią jednorodnej grupy i mają odmienny skład chemiczny. Wśród witamin wyróżniamy kwasy (np. witamina C, która jest kwasem askorbinowym), pochodne kwasów (witamina PP, czyli amid kwasu nikotynowego) i alkohole (witamina A). Witaminy nie są materiałem budulcowym ani nie dostarczają energii, ale musimy je przyjmować, by zachować zdrowie, gdyż substancje są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych procesów metabolicznych zachodzących w komórkach.

Czym są witaminy dla seniora?

Oferta witaminowych preparatów dla dorosłych jest coraz większa. W aptekach znajdziemy preparaty odpowiadające na różne potrzeby organizmu, w tym także witaminy dla seniora, które wzmocnią i zregenerują organizm. Popularne preparaty mają w składzie witaminy B1, B2, B3, B6 (niezbędne w stanach zwiększonego wysiłku psychicznego i fizycznego), E i C (przeciwutleniacze opóźniające procesy starzenia, odporność), a także żelazo, które odpowiada za produkcję energii, krążenie i transport hemoglobiny. W aptekach znajdziemy także witaminy dla seniora, który jest aktywny zawodowo, a w związku z tym bywa przepracowany, zmęczony, ma osłabioną kondycję fizyczną i psychiczną. Osobom zestresowanym przyda się suplement, który zawiera wyciąg z owoców głogu, korzenia waleriany oraz liści melisy i rozmarynu. Do innych preparatów dodaje się witaminę B12 oraz cynk, selen i biotynę, a powinny go przyjmować osoby zmęczone i osłabione, które zaobserwowały u siebie zaburzenia pamięci i koncentracji.

Co poza witaminami dla seniora. Jak starszy człowiek powinien o siebie dbać?

Witaminy dla seniora nie pomogą, jeśli sami nie zadbamy o swoje zdrowie. Osoby starsze muszą ruszać się i regenerować, by wieczorem spokojnie zasnąć. Niedobór snu wpływa negatywnie na kondycję umysłową oraz pogarsza kondycję fizyczną, a wraz z wiekiem fazy snu głębokiego ulegają skróceniu. Trzeba także odpowiednio się odżywiać, dieta musi być zdrowa i zrównoważona, powinna dostarczać odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych, zbilansowaną kompozycję węglowodanów i białek. Witaminy dla seniora są bardzo ważne, ale nie można zapominać o aktywności fizycznej, gdyż niedobór ruchu przyśpiesza proces starzenia. Ponadto, sport poprawia siłę mięśni, zmniejsza stres, wspiera samodzielność oraz zapobiega chorobom krążeniowym, cukrzycy i osteoporozie.

Witaminy są potrzebne człowiekowi w każdym wieku. Producenci zadbali także o osoby starsze, więc w aptekach znajdziemy dobrze skomponowane witaminy dla seniora, które wzmocnią organizm dojrzałego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *