Zwiedzamy świat

Na co uważać wybierając biuro podróży

wakacje

Zagraniczne wycieczki to marzenie wielu osób. Co rusz powstają nowe biura podróży i kuszą niskimi cenami. Jednak z drugiej strony cały czas słyszy się o plajtach lub oszustwach właścicieli biur podróży. Czy tanie biuro podróży może być godne zaufania? Oczywiście. Jednak przed wyborem biura, z którym wybierzemy się na wycieczkę, niezależnie czy krajową, czy zagraniczną. Warto je sprawdzić pod kilkoma względami. Na co zwrócić uwagę wybierając tanie biuro podróży – oto kilka podpowiedzi.

Tanie biuro podróży – czy aby na pewno?

Decydując się na skorzystanie z taniej wycieczki zawsze warto przeczytać dokładnie umowę, czy nie ma w niej umieszczonych tak zwanych „zapisów drobnym druczkiem”, czyli takich, które mówią o ukrytych kosztach wycieczek czy przejazdu do miejsca docelowego. Zawsze warto ustalić, jaki system wyżywienia obejmuje koszt wycieczki, jak daleko od miejsca docelowego jest lotnisko czy port, do którego przybywamy, a także jak daleko jest hotel od plaży czy innego, ważnego dla nas miejsca. Jeżeli te odległości są duże, to warto dowiedzieć się również czy koszt wycieczki obejmuje koszty dojazdu do miejsca docelowego. Zaoszczędzi to nam zbędnych nerwów i wydatków już na miejscu.wakacje

Kolejnym ważnym punktem jest ubezpieczenie. Biura podróży często zachęcają do wykupienia ubezpieczenia podróży – przed podpisaniem takiej umowy warto dokładnie zapoznać się co obejmują warunki ubezpieczenia. Warto też pamiętać, o tym, że podpisanie umowy ubezpieczenia nie może być jednym z warunków obniżenia kosztów wycieczki.

Istotnym punktem umowy jest także sposób zerwania umowy czy zrezygnowania z wycieczki.

Jak sprawdzić wiarygodność biura turystycznego?

W ostatnich czasach wiele słyszy się o tym, że biura podróży źle traktują swoich klientów, gdy na miejscu dzieje się coś złego – np. biuro ma problemy finansowe, bądź jest też wymagana ewakuacja podróżnych z miejsca wycieczki. Sporo słyszy się też o nieuczciwych biurach podróży, których właściciele zbierają zadatki na poczet wycieczki i znikają przed terminem wyjazdu.

W celu uniknięcia wszelkich niedogodności związanych z nieuczciwymi biurami należy sprawdzić wiarygodność ich danych. W jaki sposób sprawdzić wiarygodność organizatora wyjazdów turystycznych można dowiedzieć się między innymi ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Władze zalecają przed wyjazdem i wykupieniem wycieczki sprawdzić biuro w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Warto też odwiedzić stronę internetową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdzie wymienione są wszelkie informacje dotyczące niekorzystnych działań biur podróży, w tym klauzule, które są uznane za niezgodne z prawem, i które nie mogą być zawarte w umowie dotyczącej wykupienia usług turystycznych.

Warto sprawdzić nie tylko samo biuro turystyczne, ale i kierunek, który wybraliśmy. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zawsze podawane są aktualne informacje dotyczące sytuacji politycznej danego kraju i czy jest on bezpieczny dla turystów.

Oczywiście nieocenionym źródłem informacji na temat tego, czy wybrać dane biuro podróży czy nie są fora turystyczne. Chociaż i tutaj należy uważać i przefiltrować odpowiednio umieszczane na nich informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *