Zdrowie i uroda

W jaki sposób dbać i przechowywać soczewki kontaktowe?

soczewki kontaktowe

Coraz więcej osób korzysta współcześnie z wygodniejszego zamiennika okularów jakim są soczewki kontaktowe. Aby nam należycie służyły trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i poprawnym przechowywaniu. W przeciwnym razie szkła kontaktowe mogą powodować podrażnienie naszych oczu. Zawsze należy zapoznać się z odpowiednimi wskazówkami producenta co do ich właściwej pielęgnacji. Istnieje kilka ogólny zasad, o których powinieneś pamiętać, jeżeli jesteś użytkownikiem soczewek.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe należy zdezynfekować i wyczyścić od razu po ich ściągnięciu. Ich właściwa pielęgnacja jest bardzo ważna dla zdrowia Twoich oczu. W ciągu całego dnia użytkowania na powierzchni soczewek gromadzą się liczne osady lipidowo-białkowe, które bardzo często stają się doskonałą pożywką dla bakterii, co w następstwie prowadzi do infekcji narządu naszego wzroku. Do czyszczenia oraz dezynfekcji szkieł używaj wyłącznie tych płynów, które są do tego przeznaczone. Sama woda lub sól fizjologiczna nie wyczyści naszych szkieł kontaktowych. Przed zdjęciem soczewek pamiętaj o dokładnym umyciu dłoni. Na umytej i osuszonej ręce możesz położyć szkła i zaaplikować na nie odpowiednią ilość płynu pielęgnacyjnego. Jeżeli korzystasz z soczewek jednodniowych, to po ich zdjęciu po prostu wyrzuć je do kosza. Nigdy nie zakładaj ich ponownie!

soczewki kontaktowe

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe przechowuje się w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Wiele osób często zapomina o jego odpowiedniej pielęgnacji. Czyszczenie i dezynfekcja soczewek w brudnym pojemniku mija się z celem i nie zapewni nam odpowiedniej higieny. Pojemnik ma przeważnie dwie komory, każda przeznaczona jest dla jednej soczewki. Do komór należy wlać płyn pielęgnacyjny, całkowicie zanurzyć w nim soczewkę i następnie zakręcić pojemnik. Aby odpowiednio dbać o sam pojemnik, należy pamiętać o tym, że po każdym założeniu soczewek powinno się usunąć płyn pozostały w jego komorach. Można go także płukać, podobnie jak soczewki, płynem pielęgnacyjnym. Wskazana jest również regularna wymiana pojemnika, najlepiej zaopatrzyć w nowy produkt każdego miesiąca.

Odpowiednie przechowywanie oraz pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezbędnym warunkiem, który należy spełnić jeżeli chcemy żeby produkt dobrze nam służył i spełniał swoją funkcję. Nieodpowiednie dbanie o szkła oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny jest przyczyną zakażeń bakteryjnych lub podrażnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *