Zdrowie i uroda

Czy soczewki kontaktowe są da każdego?

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to cudowny wynalazek, który odmienił życie milionów ludzi na świecie. Te małe, niepozorne produkty posiadają wiele zalet, wpływają na atrakcyjny wygląd, są niewidoczne, praktyczne do uprawiania wielu sportów oraz stosunkowo tanie. Jednak dopiero profesjonalne badanie okulistyczne wykazuje, czy dana osoba faktycznie może nosić szkła kontaktowe. Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek i czy każdy powinien się na nie zdecydować? Postaramy się znaleźć odpowiedź na te pytania w dalszej części artykułu.

Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Niektóre choroby sprawiają, że margines bezpieczeństwa przy użytkowaniu soczewek znacznie się zmniejsza. Jak wynika z badań, 70% pacjentów kwalifikuje się do noszenia różnego rodzaju soczewek. Natomiast pozostałe 30% społeczeństwa nie powinno korzystać z tego typu produktów medycznych. Jednym z najczęściej spotykanych przeciwwskazań do używania kontaktów jest zespół suchego oka. Jeśli mamy niewystarczającą ilość łez, okulista z pewnością nie poleci nam soczewek kontaktowych, gdyż będą one powodowały uczucie dyskomfortu i prawdopodobnie obniżą naszą jakość widzenia.

Innym przeciwwskazaniem jest cukrzyca typu drugiego, która predysponuje do zakażeń. Z tego względu uszkodzenia rogówki u cukrzyków goją się znacznie dłużej oraz niestety gorzej. Również osoby z ciężkimi alergiami oczu powinny zrezygnować z kontaktów. W przypadku alergii sezonowych dopuszczalne jest użytkowanie jednodniowych soczewek.

Okuliści odradzają soczewki także osobom o obniżonej odporności, oczy takich pacjentów są bardziej narażone na infekcje bakteryjne. Przeszkodzą w noszeniu soczewek mogą być również zaburzenia hormonalne, które wpływają na ilość wydzielanych łez. Zdaniem specjalistów soczewki są również niewskazane dla dzieci poniżej 9-ego roku życia, ze względu trudności w ich zakładaniu oraz nieodpowiednią pielęgnację, jednak jest kwestia bardzo indywidualna.

Soczewki kontaktowe dla kogo?

Soczewki zapewniają szeroki kąt widzenia, z pewnością usatysfakcjonują sportowców oraz osoby, które prowadzą dynamiczny tryb życia i są w nieustannym ruchu. Szkła kontaktowe pozwalają na swobodną aktywność i zmniejszają ryzyko wystąpienia urazów związanych na przykład ze sportami ekstremalnymi. Soczewki kontaktowe sprawdzą się również podczas jazdy motocyklem, czy skuterem, nie stanowią żadnej przeszkody w zakładaniu kasku (w przeciwieństwie do niektórych modeli okularów).

To także doskonała metoda korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności, a także astygmatyzmu. Soczewka kontaktowa to bardzo dobry wybór również w przypadku osób cierpiących na znaczne wady wzroku, gdyż gwarantuje im naturalne widzenie. Warto nosić miękkie soczewki o krótki terminie użytkowania, które zapewniają wysoką higienę i minimalizują ryzyko wystąpienia infekcji.

Soczewki kontaktowe nie są dla każdego, ale zdecydowana większość osób może z nich korzystać. Jednak zanim po nie sięgniemy, skonsultujmy się z lekarzem, który zadecyduje, czy faktycznie kontakty są dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *