Warto wiedzieć

Jazda po zmroku zimą. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

zima nocą

 

Osoby, które regularnie jeżdżą na rowerze wiedzą, jak uzależniające jest te hobby. Jednak jazda rowerem w okresie jesienno-zimowym nie należy do najbezpieczniejszych. Jak się do niej przygotować i na co uważać, aby nic na drodze się nie wydarzyło?

 

Zadbaj o odpowiedni strój na rower

To, że wszyscy wiedzą, że na jesień i zimę należy ciepło się ubrać nie jest żadną tajemnicą. Ale nie tylko ciepłe ubranie jest ważne. Istotna jest także widoczność. Zadbaj o to, by kurtka miała elementy odblaskowe, które pozwolą na dostrzeżenie cię przez nadjeżdżające auto. Elementy odblaskowe mają to do siebie, że wyglądają estetycznie, a jednocześnie odbijają światło, tworząc ekologiczny rodzaj lampki.

Odblaski mają także plecaki. Można też zakupić specjalną odzież na rower, która jest wyposażona w elementy odblaskowe.

Wśród elementów odzieży obowiązkowa jest także kamizelka odblaskowa, która pozwala na zauważenie rowerzysty z odległości 100 metrów. Kamizelki są tanie, kompaktowe (można złożyć do kieszeni) oraz bardzo trwałe.

 

Oświetlenie roweru

Lampki rowerowe to podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy. Jest to też wymóg prawny. Po zapadnięciu zmroku każdy rowerzysta zobowiązany jest posiadać lampkę przednią i tylną, oraz przynajmniej jedno siwiało odblaskowe umieszczone z tyłu. Z przodu światło powinno być w barwie żółtej lub białej, z tyłu zaś w kolorze czerwonym, przy czym może to być światło ciągłe lub pulsacyjne.

Jest to ważne, gdyż można rozróżnić dwa rodzaje lamp rowerowych.

Te, które świecą światłem pulsacyjnym i ciągłym. Tego typu lampy rowerowe można nazwać „ostrzegawczymi”, gdyż nie oświetlają wystarczająco trasy przed rowerzystą, ale są widoczne ze znacznie dalszej odległości dzięki mocnemu strumieniu światła.

Lampy świecące tylko w jednym trybie – ciągłym bardzo dobrze oświetlają drogę, pozwalając uniknąć przeszkody na trasie, jednak im dalej znajduje się rowerzysta, tym światło te jest słabsze.

Zadbaj o sprzętrower nocą

Jazda po zmroku zimą często jest powiązana z jazdą po śniegu i lodzie. Zadbaj więc o odpowiednie opony rowerowe. Jeżeli są łyse, lub są pozbawione bieżnika wymień je na nowe. Im szersza jest opona, tym lepsza będzie przyczepność do powierzchni (ale jednocześnie trudniej będzie jechać). Nie pompuj opon do granic ich możliwości. Mniejsze ciśnienie w oponach da większą przyczepność i stabilność na lodzie.

Ważne są także hamulce. Powinny być one okresowo sprawdzane i ewentualnie wymieniane. Zużyte hamulce słabiej hamują, a często nawet tracą całkowicie tę możliwość.

Jeżeli posiadasz hamulce typu V-brake sprawdź klocki hamulcowe, czy nie są zdarte, czy ilość gumy jest wystarczająca, czy są dobrze zaciśnięte do obręczy. Zużyte hamulce piszczą. TO pierwsza oznaka tego, że trzeba je wymienić.

Jeżeli posiadasz hamulce tarczowe, sprawdź, czy tarcza jest równa, i czy koło dobrze hamuje.

W obu przypadkach skontrolowana powinna zostać również linka hamulcowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *