Kącik sportowy

Ekstremalne użytkowanie roweru

Jazda na rowerze wielu z nas kojarzy się ze spokojną i miłą przejażdżką. Rower to ekologiczny środek transportu, którym mogą poruszać się osoby w każdym wieku. Nie wszyscy jednak przemierzają parkowe alejki. Jazda na rowerze jest także dyscypliną sportową, a profesjonaliści jeżdżą naprawdę szybko.

Czym jest kolarstwo ekstremalne?

Kolarstwo ekstremalne to wyższa szkoła jazdy na rowerze, gdyż wymaga dużych umiejętności i bywa bardzo niebezpieczne. Od tradycyjnego różni się tym, że jeździ się po mocno nachylonych stokach, po trasie obfitującej w przeszkody. Trasy i utrudnienia mogą być naturalne lub sztuczne. Wykorzystuje się ukształtowanie terenu, czyli górki i wzniesienia, ale również specjalnie przygotowane koleiny i skocznie. Do kolarstwa ekstremalnego zaliczanych jest pięć dyscyplin: zjazd (downhill, DH), freeride (FR), dual slalom (DS), four cross (4X) oraz dirt jumping (DJ). Najbardziej efektowne są FR i DJ, które obfitują w rozmaite triki i skoki.

Ekstremalne szaleństwa na rowerze!

Downhill to zjazd po stromych zboczach w jak najkrótszym czasie, po trudnych trasach, pełnych kamieni czy korzeni. Rower do tego typu waży około 15 kg i ma pełną amortyzację. Rowerzyści noszą kaski i specjalne ochraniacze, które chronią ciało, gdy zdarzy się upadek, o który nie jest trudno, gdy pędzi się po stromym zboczu. Pasjonaci tego sportu najczęściej uczą się od doświadczonych kolegów, którzy znają prawidłową technikę jazdy. Rowerami downhillowymi jeździ się po stromych zboczach, a gdy brakuje przeszkód, downhillowcy je dobudowują. Freeride jest podobny do downhillu, a jego zasady ustala zawsze organizator zawodów w tej dyscyplinie. Rowerzystów ocenia się nie tylko za osiągnięty czas, ale też za liczbę tricków, ich trudność i ilość upadków. Kolarze jeżdżą po specjalnie zbudowanych trasach, położonych głównie w lasach, pełnych przeszkód z drewna jak mostki, skocznie czy równoważnie. Cechą charakterystyczną freeride’u są wielometrowe uskoki z klifów, na pochyłą powierzchnie lądowania. Dual slalom to wspólny zjazd dwóch sportowców po jednej, stromej trasie, która miejscami może się wznosić. Four cross różni się od DS ilością zawodników, w tym przypadku jeżdżą cztery osoby.

Szalony dirt jumping!

Dirt jumping to przejazdy po specjalnie przygotowanym torze, pełnym ziemnych hop, na których zawodnik wykonuje skoki. Podczas lotu zawodnik wykonuje różne akrobacje. W tym sporcie nie ma znaczenia czas przejazdu, a dobry styl wykonania tricków i zabawa podczas jazdy rowerem. Dirt jumping odbywa się z zastosowaniem rowerów BMX lub MTB.

Szaleństwa na rowerze na pewno nie są przeznaczone dla wszystkich. Jeśli lubimy szybką jazdę i nie boimy się wysokości, potrenujmy pod okiem zawodowców. Zawsze pamiętajmy o zdrowym rozsądku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *