Zdrowie i uroda

Czym mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie krwi

Nadciśnienie to choroba XXI wieku, która dotyka zarówno młodszych, jak i starszych. Profilaktyka tej choroby obejmuje także kontrolowanie ciśnienia odpowiednio dobranym, skalibrowanym i niezawodnym aparatem. Szukając ciśnieniomierza, znajdziemy w sklepach różne rodzaje tego sprzętu – nadgarstkowe, naramienne, elektryczne i mechaniczne. Który warto kupić?

Rodzaje ciśnieniomierzy

Zanim zdecydujemy się na zakup ciśnieniomierza, musimy poznać rodzaje tego sprzętu oraz jego zastosowanie. Ważny jest również dobór odpowiedniego mankietu oraz umiejętność jego zakładania. W sklepach znajdziemy ciśnieniomierze rtęciowe, zegarowe oraz elektroniczne. Urządzenia rtęciowe wykorzystują rtęć jako element równoważący ciśnienie w mankiecie na ramieniu osoby badanej. Odczytując wysokość słupa rtęci na skali można z dużą dokładnością dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego. Aparaty zegarowe wykorzystują mechanizm aneroidowy, zamieniający wartość ciśnienia w mankiecie osoby diagnozowanej na odpowiednie ustawienie wskazówki mechanizmu manometru, skalowanego na tarczy w mm słupa rtęci. Coraz częściej można spotkać ciśnieniomierz elektroniczny, stosowany głównie do użytku domowego. Tego typu ciśnieniomierze występują w wersji nadgarstkowej (dokonujące pomiaru ciśnienia na tętnicy promieniowej) i tradycyjnej, naramiennej. Firma Omron to specjalista w produkcji ciśnieniomierzy i oferuje trzy ich rodzaje: automatyczne naramienne, półautomatyczne naramienne i nadgarstkowe. Firma produkuje zarówno najprostsze i najtańsze modele, gdzie w pełni zautomatyzowany model można już nabyć za mniej niż 100 złotych, po w pełni profesjonalne modele do wykorzystywania w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

Szukamy odpowiedniego ciśnieniomierza

Jeżeli nie chorujemy na nadciśnienie, a chcemy kupić ciśnieniomierz, wybierzmy taki, który ma automatyczną funkcję klasyfikacji stopnia nadciśnienia, o czym informują nas odpowiednie symbole graficzne, więc będziemy wiedzieć, czy mamy prawidłowe ciśnienie. Aparaty automatyczne i półautomatyczne mierzą ciśnienie metodą oscylometryczną, czyli na podstawie uderzeń fali krwi o ściany naczyń w trakcie jej przepływu, a detekcja poszczególnych tonów odbywa się przy użyciu mikrofonu. Bardzo popularne są ciśnieniomierze nadgarstkowe, które badają ciśnienie na tętnicy promieniowej. Wśród urządzeń firmy np: Omron szczególnie poleca się model M3, który ma zakładany na ramię mankiet. Jest on szczególnie popularny i ceniony, gdyż informuje użytkownika o źle wykonanym pomiarze, którego wyników nie należy brać pod uwagę. Ma również technologię Intelli Sense, która dba o to, aby pompowany mankiet nie ściskał nadmiernie przedramienia pacjenta. Duży i wygodny wyświetlacz sprawia, że bez problemu wynik odczytają także osoby starsze i niedowidzące.
Osoby chorujące na nadciśnienie koniecznie powinny kupić ciśnieniomierz, by móc kontrolować stan swojego zdrowia. By nie zgubić się w gąszczu dostępnego sprzętu, poprośmy o pomoc doświadczonego sprzedawcę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *