Kącik sportowy

Biegunka – skuteczne leczenie biegunki

Biegunka

Częste oddawanie płynnego, nieuformowanego stolca, to dolegliwość uciążliwa trwająca od 1 do 10 dni. Biegunka potrafi pokrzyżować plany, powoduje osłabienie i niechęć. Powodów jej powstawania jest wiele, niektórych objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą być skutkiem poważnych chorób. Jak skutecznie pozbyć się biegunki i mieć pewność, że to tylko chwilowa dolegliwość?

Pić dużo płynów

Przyczyn powstawania biegunek jest wiele. Może ona być wywołana przez wirusy, bakterie lub stres. Czasem powstaje jako reakcja na nietolerancję leków. Zdarza się także, że przyczyna jest poważniejsza. Biegunka występuje u osób cierpiących na nadczynność tarczycy, zapalenie jelita grubego czy nadwrażliwość jelit. Niezależnie od przyczyny powstawania biegunek, należy jak najszybciej dostarczyć do organizmu wodę, aby zapobiec odwodnieniu. Warto przyjmować płyny w niewielkiej ilości, ale za to często, ponieważ zapobiegnie to torsjom.  Woda dostarcza do organizmu utracone elektrolity i wzmacnia go.

Domowe sposoby

Lekkie biegunki mogą być leczone domowymi sposobami. Jednym z produktów, które warto spożyć, jest czekolada, najlepiej gorzka, zawierająca dużą ilość kakao. Jego działanie jest bowiem zapierające, nie pobudza jelit do pracy. Jagody to owoce spowalniające pracę jelit, dzięki czemu częstotliwość wydawania się zmniejszy. Sok z aronii, galaretka, kisiel to kolejne produkty zmniejszające ruchy robaczkowe jelit. Herbata z rumianku czy pierwiosnku lekarskiego skutecznie hamuje biegunkę. Warto spożywać również bardziej treściwe posiłki składające się z gotowanych warzyw, takich jak: seler, pietruszka, marchewka i ziemniaki.

Tabletki uspokajające i inne leki

Częstymi powodami występowania biegunki są stres lub silne emocje. W takich sytuacjach dochodzi do skurczów mięśni brzucha, co skutkuje pojawieniem się biegunki. Aby temu zapobiec, przed wydarzeniem, które może wywołać silny stres i zdenerwowanie, warto zażyć tabletki uspokajające. Ukoją one nerwy i zapobiegną powstaniu biegunki. Przy ostrych biegunkach, domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Należy wtedy sięgnąć po leki zawierające Nifuroksazyd. Jest to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym.  Tabletki Nifuroksazyd dostępne są bez recepty. Nie należy natomiast przyjmować ich dłużej niż przez trzy dni. Na rynku dostępne są także kapsułki i zawiesiny doustne. Warto więc wybrać dogodną dla siebie formę do spożycia.

Wizyta u lekarza – antybiotyk

Jeśli biegunka nie ustępuje, a oprócz niej pojawiają się objawy gorączki, silne bóle brzucha i krwisty stolec, należy udać się do lekarza, który zleci do stosowania antybiotyk. Prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u gastrologa lub endokrynologa, ponieważ biegunka mogła być wywołana chorobami jelit lub tarczycy. Specjalista postawi diagnozę i zacznie indywidualne leczenie pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *